Mosty

Ze swoją rozległą siecią rzek i kanałów oraz z wciąż wypełnioną wodą Fosą Miejską Wrocław nazywany jest Wenecją Północy. Dziś na terenie miasta znajduje się blisko 20 wysp i ponad 100 mostów i kładek.

Na wrocławski węzeł wodny składają się: główne koryto Odry, nurty poboczne (Odra Północna i Południowa, Stara Odra), wiele mniejszych rzek, które w większości stanowią dopływy Odry (m.in. Ślęża, Oława Dolna i Górna, Widawa, Bystrzyca, Kasina, Łękawica, Młynówka, Czarna Woda, Rogożówka), a także kanały (w tym Żeglugowy, Boczny, Odpływowy oraz Powodziowy). Do tego dochodzą jeszcze wypełnione wodą fragmenty Fosy Miejskiej, zlokalizowane wzdłuż ul. Podwale, które niegdyś stanowiły istotny element zewnętrznego pierścienia umocnień Wrocławia. Przed wojną na obszarze miasta znajdowało się nawet 300 mostów i kładek, dziś wielkość ta zmniejszyła się prawie o 2/3 – inne są jednak kryteria, według których przeprowadza się spis tych obiektów. Trudno stwierdzić, jaka jest dokładnie ich liczba, ponieważ eksperci nie są zgodni co do tego, jak traktować przejścia nad niewielkimi rzeczkami czy kanałami w parkach albo nad rowami melioracyjnymi. Szacuje się, że mostów i większych kładek jest we Wrocławiu dobrze ponad 100.

Mosty we WrocławiuMosty we Wrocławiu

Jednym z najpiękniejszych mostów w stolicy Dolnego Śląska jest Most Zwierzyniecki – jednoprzęsłowa konstrukcja o dwóch stalowych łukach kratowych, wzniesiona z końcem XIX w. Most przewieszony jest nad Starą Odrą, w pobliżu Hali Stulecia i Ogrodu Zoologicznego. Niezwykle ważny dla historii Wrocławia jest Most Tumski – budowla stalowa i dwuprzęsłowa, z końca XIX w. i łącząca Ostrów Tumski z Wyspą Piasek. Wcześniej w tym miejscu znajdował się most drewniany, który wyznaczał jednocześnie granicę pomiędzy jurysdykcją świecką a kościelną, jako że Ostrów Tumski od końca XIV w. należał do biskupstwa wrocławskiego.

Mosty we WrocławiuMosty we Wrocławiu

W centrum miasta usytuowany jest także Most Grunwaldzki –most stalowy i wsparty na ceglanych pylonach, wzniesiony z pocz. XX w. Z nowszych konstrukcji na uwagę zasługują przede wszystkim Most Milenijny, wybudowany w 2004 r. pomiędzy osiedlami Popowice i Osobowice oraz Most Rędziński, ukończony w 2011 r. i wchodzący w skład Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.

Mosty we WrocławiuMosty we Wrocławiu

Zobacz atrakcje Wrocławia:
Co zwiedzić we Wrocławiu Pomniki i fontanny
Wrocławskie festiwale
Wrocław zabytki
Rynek we Wrocławiu
Ratusz we Wrocławiu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (5 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Mosty, 3.8 out of 5 based on 5 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.