Ogród Botaniczny

Ogród Botaniczny we Wrocławiu to druga, obok ogrodu w Krakowie, najstarsza tego typu placówka w Polsce. Ogród znajduje się na liście zabytków województwa wrocławskiego, a od poł. lat 90-tych stanowi także pomnik historii.

Swoim obszarem Ogród Botaniczny obejmuje północno – wschodnią część Ostrowa Tumskiego, a także tereny średniowiecznych fortyfikacji i zasypaną z pocz. XIX w. odnogę Odry. Wskutek tego ostatniego przedsięwzięcia Ostrów Tumski został połączony z lądem i ostrowem pozostał jedynie z nazwy.

Pozostałością po dawnym korycie rzecznym jest dziś w ogrodzie jedynie niewielkie staw. Pierwszy ogród botaniczny, o powierzchni 5 ha wytyczony został w 1811 r., a w poł. XIX w. posiadał on już takie działy jak paleontologiczny, dendrologiczny czy dział roślin użytkowych. Podczas II wojny światowej teren ten został w dużym stopniu zdewastowany, Niemcy pobudowali tu schrony z amunicją oraz wyznaczyli stanowiska artylerii przeciwlotniczej. Ponowne otwarcie ogrodu dla publiczności nastąpiło z pocz. lat 50-tych.

Ogród Botaniczny we WrocławiuOgród Botaniczny we Wrocławiu

Dziś na ponad 7 ha oglądać można blisko 7,5 tys. gatunków roślin, zarówno gruntowych, jak i szklarniowych. Ogród podzielony jest na 9 działów: Gruntowych roślin ozdobnych, Roślin szklarniowych, Roślin wodnych, błotnych i akwariowych, Arboretum, Alpinarium, działy Dydaktyki i morfologii roślin oraz Systematyki, a także działy Panoramy natury i Pracowni kultur tkankowych. Blisko 30 znajdujących się na terenie ogrodu drzew uznanych zostało za pomniki przyrody. Dodatkową atrakcją, ulokowaną w Alpinarium, jest też pochodzący z 1856 r. przekrój geologiczny wałbrzyskich złóż węgla kamiennego, przedzielony osadami piaskowców i łupków, z wkomponowanymi odciskami wymarłych gatunków roślin.

Co ciekawe, jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Ogrodzie jest kładka przewieszona nad stawem – pozostałością po zasypanej odnodze Odry. Oryginalna kładka została skonstruowana w 1958 r., obecna konstrukcja jest jej wierną kopią z pocz. lat 90-tych.

Ogród Botaniczny we WrocławiuOgród Botaniczny we Wrocławiu

Atrakcje Wrocławia:
Zwiedzanie Wrocławia Wyspy odrzańskie
Co zobaczyć we Wrocławiu Mosty
Co zwiedzić we Wrocławiu Pomniki i fontanny
Wrocławskie festiwale
Wrocław zabytki

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ogród Botaniczny, 4.3 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.