Ogród Zoologiczny

„Z kamerą wśród zwierząt” – zapewne każdy z nas oglądał ten kultowy program na jakimś etapie swojego życia. Jego poszczególne odcinki, prowadzone przez Antoniego i Hannę Gucwińskich kręcone były właśnie tu, we Wrocławiu – w najstarszym i najbogatszym pod względem ilości gatunków ogrodzie zoologicznym w Polsce.

Ogród Zoologiczny usytuowany jest przy ul. Wróblewskiego, w sąsiedztwie Parku Szczytnickiego i Hali Stulecia. Został on założony w 1865 r. i już pod koniec XIX w. był jedną z największych i najlepiej rozwiniętych placówek zoologicznych na świecie. Choć obie wojny światowe zdecydowanie zahamowały rozwój zoo, to już w poł. lat 50-tych odtworzona została prawie cała kolekcja zwierząt, a obszar ogrodu został dodatkowo podwojony.

Ogród Zoologiczny we WrocławiuOgród Zoologiczny we Wrocławiu

Od momentu powstania zoo było niezwykle chętnie odwiedzane przez Wrocławian, ale swoją ogólnopolską sławę zyskało ono wraz z objęciem stanowiska dyrektora naczelnego przez Antoniego Gucwińskiego w 1965 r. Małżeństwo Gucwińskich, które zarządzało ogrodem w latach 1965 – 2006 stało się prawdziwą legendą tego miejsca.

Ogród Zoologiczny we WrocławiuOgród Zoologiczny we Wrocławiu

Dziś na ponad 30 ha żyje kilka tysięcy gatunków ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb, w tym także gatunki podlegające ścisłej ochronie. Największym powodzeniem cieszą się Pawilon Sahary, Pawilon Madagaskaru, Krokodylarnia, Pawilon Małp Człekokształtnych oraz Terrarium. Wrocławskie zoo to jednak nie tylko raj dla miłośników przyrody, ale także dla pasjonatów architektury. Znajduje się tu wiele zabytkowych budynków z II poł. XIX i I poł. XX w., reprezentujące dwa popularne wówczas style: historyzm i eklektyzm.

Ogród Zoologiczny we WrocławiuOgród Zoologiczny we Wrocławiu

Już przy wejściu do ogrodu gości wita okazała brama wejściowa, zaprojektowana w latach 30-tych ubiegłego wieku przez Richarda Konwiarza. Dalej na uwagę zasługują: Baszta niedźwiedzi a 1864 r. (obecnie przetrzymywane są tu sowy), Słoniarnia z 1888 r. (obecnie wybieg dla hipopotamów), Dom dużych drapieżców z 1875 r., utrzymany w stylu mauretańskim Pawilon małp z 1887 r. czy też Pawilon ptaków z 1889 r. Z innych obiektów warto jeszcze zobaczyć wybieg dla pawianów, wzniesiony w 1939 r. z granitu karbońskiego.

Ogród Zoologiczny we WrocławiuOgród Zoologiczny we Wrocławiu

Pozostałe atrakcje Wrocławia:
Krasnale we Wrocławiu
Promenada we Wrocławiu
Stadion we Wrocławiu
Ogród Botaniczny we Wrocławiu
Wrocław zabytki

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Ogród Zoologiczny, 4.3 out of 5 based on 3 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.