Panorama Racławicka

Panorama Racławicka jest jedną z czterech panoram namalowanych pod kierownictwem Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Tym niezwykłym dziełem sztuki zachwycano się w całej Europie, a w gronie entuzjastów znalazł się nawet sam cesarz Austrii Franciszek Józef I.

Panorama Racławicka zamówiona została u Jana Styki przez radę miejską Lwowa, dla uczczenia setnej rocznicy powstania kościuszkowskiego, w tym zwycięskiej bitwy pod Racławicami. Panorama miała również uświetnić Powszechną Wystawę Krajową organizowaną we Lwowie w 1894 r. Jan Styka zaprosił do projektu Wojciecha Kossaka oraz kilku innych malarzy: Teodora Axentowicza, Tadeusza Popiela, Włodzimierza Tetmajera, Zygmunta Rozwadowskiego, Ludwiga Bollera, Michała Sozańskiego oraz Wincentego Wodzinowskiego. Jan Styka był przede wszystkim autorem koncepcji figuralnej, detalami malarskimi zajął się natomiast Kossak. Pozostali artyści wykonywali zadania zlecone przez Kossaka albo Stykę, a obejmowały one wszelkie właściwie aspekty dzieła, od krajobrazu przez sceny balistyczne, po malowanie detali strojów ludowych.

Panorama Racławicka we WrocławiuPanorama Racławicka we Wrocławiu

Na potrzeby Panoramy Racławickiej sprowadzone zostało specjalne płótno żaglowe z Belgii. Ukończone dzieło miało 114 m długości i było wysokie na 15 m. Płótno rozpięte zostało na specjalnie wzniesionej w tym celu rotundzie. Po zakończeniu Powszechnej Wystawy Krajowej Panorama Racławicka została przewieziona na rok do Budapesztu, a później powróciła do Lwowa, gdzie została aż do 1944 r. Pod koniec wojny dzieło zostało uszkodzone, udało się je jednak uchronić przed całkowitą dewastacją i ukryć w klasztorze bernardynów. Z przyczyn politycznych Panorama nie została jednak po wojnie ponownie zaprezentowana w całej swojej okazałości. Przez kilkadziesiąt lat była ona przetrzymywana w rozmaitych miejscach i nie była konserwowana. Dopiero zmiana klimatu politycznego z pocz. lat 80-tych pozwoliła na zajęcie się dziełem, jego renowację i ponowne zaprezentowanie szerokiej publiczności. Pierwsze po wojnie, pełne otwarcie ekspozycji Panoramy miało miejsce 14 czerwca 1985 w Parku Słowackiego.

Dziś rotunda z Panoramą stanowi jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc we Wrocławiu. O popularności tego dzieła najlepiej świadczą statystyki odwiedzin – do sierpnia 1987 r. Panoramę zobaczyło milion osób, do lipca 1998 r. pięć milionów, a do września 2004 r. sześć milionów.

Panorama Racławicka we WrocławiuPanorama Racławicka we Wrocławiu

Inne atrakcje Wrocławia:
Park Szczytnicki i Ogród Japoński
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu
Krasnale we Wrocławiu
Promenada we Wrocławiu
Wrocław zabytki

O Panoramie Racławickiej możesz przeczytać również w serwisie wikipedia.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.8/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Panorama Racławicka, 3.8 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.