Park Szczytnicki i Ogród Japoński

Park Szczytnicki to jeden z największych i najbardziej urokliwych obszarów zielonych na terenie Wrocławia. W momencie powstania w 1783 r. był to również jeden z pierwszych w Europie parków urządzonych w stylu angielskim.

Park Szczytnicki położony jest na wschód od koryta Starej Odry, na obszarze dawnej wsi Szczytniki. Na blisko 100 ha powierzchni występuje prawie 400 gatunków drzew i krzewów. Park wytyczony został po raz pierwszy z końcem XVIII w., a jego właściciel – Fryderyk Ludwik Hohenlohe nakazał urządzić go w stylu angielskim. W I poł. XIX w. powstał tu tor wyścigów konnych, który działał nieprzerwanie aż do 1907 r.

Park Szczytnicki we WrocławiuPark Szczytnicki we Wrocławiu

Z początkiem XX w. obszar parku wydatnie się skurczył, a to przez organizację w tym miejscu Wystawy Stulecia. To właśnie wtedy wzniesiona została monumentalna Hala Stulecia, a także Pawilon Czterech Kopuł, Pergola i liczne obiekty rekreacyjne.

Park Szczytnicki we WrocławiuPark Szczytnicki we Wrocławiu

Z okazji organizacji Wystawy Stulecia w Parku Szczytnickim powstał w 1912 r. Ogród Japoński. Został on zaprojektowany przez japońskiego ogrodnika Mankichi’ego Arai. To wspaniałe przedsięwzięcie zostało jednak zaniedbane w następnych dziesięcioleciach – po oddaniu wielu wypożyczonych na czas Wystawy akcesoriów i elementów małej architektury ogród nie tylko stracił swój pierwotny charakter, ale też został bardzo zaniedbany.

Ogród Japoński we WrocławiuOgród Japoński we Wrocławiu

Rewitalizacja tego miejsca nastąpiła dopiero w latach 90-tych, kiedy przy pomocy Ambasady Japońskiej i japońskich ogrodników kierowanych przez Yoshiki’ego Takamurę udało się przywrócić ogrodowi prawdziwie orientalny wygląd. Pech chciał jednak, że zaledwie dwa miesiące po uroczystym otwarciu ogrodu w maju 1997 r., został on prawie w całości zalany w trakcie tzw. powodzi tysiąclecia. Blisko 70 proc. roślin zostało utraconych i trzeba było ponownie sprowadzać je z Japonii.

Ogród Japoński we WrocławiuOgród Japoński we Wrocławiu

Kolejne otwarcie ogrodu nastąpiło w 1999 r., a dzięki wysiłkowi wielu polskich i japońskich ekspertów Wrocław uzyskał jeden z najpiękniejszych obszarów o charakterze orientalnym w Europie. Miejsce to stanowi wierne odwzorowanie japońskiej sztuki ogrodowej, pełnej harmonii i spokoju, gdzie każdy element ma swoje szczególne znaczenie.

Ogród Japoński we WrocławiuOgród Japoński we Wrocławiu

Przeczytaj o atrakcjach Wrocławia:
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu
Krasnale we Wrocławiu
Promenada we Wrocławiu
Stadion we Wrocławiu
Wrocław zabytki

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Park Szczytnicki i Ogród Japoński, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.