Pomniki i fontanny

Wrocław, jak każdą zresztą większą przestrzeń miejską upiększają liczne pomniki i fontanny. Wiele z nich jest całkowicie unikalnych i związanych przede wszystkim z dziejami stolicy Dolnego Śląska.

Jednym z najbardziej charakterystycznych dla Wrocławia monumentów jest Papa Krasnal – Pomnik Pomarańczowej Alternatywy. Wykonany z brązu i postawiony przy ul. Świdnickiej pomnik przedstawia krasnoludka stojącego na cokole o kształcie czubka ludzkiego palca. Monument upamiętnia Pomarańczową Alternatywę – antysystemowy ruch happeningowy, działający w latach 80-tych na terenie kilku największych miast Polski. Ruch powstał we Wrocławiu, a przy ulicy Świdnickiej rozpoczynała się większość kolorowych happeningów.

Inny, niezwykle ważny pomnik – Powodzianka – znajduje się we wschodniej części wyspy Kępa Mieszczańska i wznosi się dokładnie nad rozwidleniem Odry na Odrę Północną i Południową. Został on odsłonięty w 1998 r. – w pierwszą rocznicę tzw. powodzi tysiąclecia, w wyniku której w lipcu 1997 r. zalana została blisko połowa Wrocławia. Powodzianka przypomina nie tylko ten potężny i niosący ogromne zniszczenie żywioł, ale także, a może nawet przede wszystkim ludzi, którzy w tych dniach próby stanęli na wysokości zadania i wspólnie zabezpieczali miasto i zabytki przed zalaniem.

Pomniki we WrocławiuPomniki we Wrocławiu

Wrocław pamięta również o wielu wcześniejszych wydarzeniach i postaciach historycznych, oddaje hołd ofiarom wojen, masakr oraz zasłużonym dla Polski bohaterom – politykom czy ludziom kultury. Na Placu Dominikańskim znajduje się Pomnik ku czci Chińczyków z Tian’anmen, upamiętniający masakrę protestujących przeciw władzy komunistycznej studentów, która miała miejsce dokładnie w czasie pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce – 4 czerwca 1989 r. Na placu Wolności usytuowany jest Pomnik Ofiar Stalinizmu, a na placu Grunwaldzkim – Pomnik Uczonych Polskich, Ofiar Hitleryzmu. Poza tym na Rynku wznosi się Pomnik Aleksandra Fredry, w parku Południowym Pomnik Fryderyka Chopina, w Parku Słowackiego Pomnik Juliusza Słowackiego, a w Parku Kopernika – Pomnik Mikołaja Kopernika.

Pomniki we WrocławiuPomniki we Wrocławiu

Również fontanny są stałym elementem krajobrazu Wrocławia. Zachodnią pierzeję Rynku zdobi od 1996 r. tzw. „Zdrój” – szklana fontanna, nazwana tak na cześć ówczesnego prezydenta miasta i jej ogromnego zwolennika Bogdana Zdrojewskiego. Choć została ona oprotestowana przez wrocławskich historyków sztuki, a dziś nosi nieoficjalną nazwę „pisuaru dla bezdomnych”, to dziś bez „Zdroju” trudno jest sobie wyobrazić Rynek.

fontanna we Wrocławiufontanna we Wrocławiu

Kolejny obiekt – Wrocławska Fontanna Multimedialna znajduje się przy Hali Stulecia. Dziś śmiało można powiedzieć, że ta największa w Polsce i jedna z największych tego typu instalacji w Europie jest nowym, rodzącym się symbolem Wrocławia. Posiada ona 300 dysz wodnych, jest podświetlona, a woda tryska z niej na wysokość 40 metrów. Na uwagę zasługuje jeszcze Fontanna na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego – granitowa, wbudowana w ziemię instalacja składająca się z 14 wodotrysków i wyrzucająca wodę na wysokość 4 metrów.

fontanna we Wrocławiufontanna we Wrocławiu

Inne atrakcje Wrocławia:
Wrocławskie festiwale
Wrocław zabytki
Rynek we Wrocławiu
Ratusz we Wrocławiu
Co zobaczyć we Wrocławiu Zabytkowe kamienice wrocławskie
Plac Solny i Plac Nowy Targ

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Pomniki i fontanny, 4.3 out of 5 based on 3 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.