Promenada Staromiejska

Usytuowana w miejscu dawnych fortyfikacji Promenada Staromiejska otacza Stare Miasto od zachodu, południa i wschodu. Piesze i rowerowe alejki ciągną się wzdłuż Fosy Miejskiej – prawdopodobnie najdłuższej do dziś zachowanej fosy w Europie.

Początek Promenady wyznacza na zachodzie Most Sikorskiego, kończy natomiast na wschodzie Park Juliusza Słowackiego i bulwar Dunikowskiego nad Odrą. Ten urokliwy pas zieleni powstał w 1813 r. w miejscu wyburzonych kilka lat wcześniej średniowiecznych fortyfikacji. Promenada biegnie wzdłuż wewnętrznej krawędzi Fosy Miejskiej oraz krótkiego odcinka Odry. Po drugiej, zewnętrznej strony Fosy biegnie ulica Podwale, której koniec wyznacza Park Słowackiego. Najpiękniejszy odcinek Promenady znajduje się pomiędzy ul. Świdnicką a Wzgórzem Partyzantów. Na tym obszarze rozciąga się Park Mikołaja Kopernika z okazałym pomnikiem słynnego polskiego astronoma. Na zachodnim krańcu parku usytuowany jest wspaniały neobarokowy budynek Teatru Lalek. Przy skrzyżowaniu ulic Świdnickiej i Podwale wznosi się także monumentalny Pomnik Bolesława Chrobrego. W Parku Kopernika znajduje się ponadto Pomnik Amora na Pegazie, dzieło Theodora von Gosena – jedyny zachowany wokół Promenady monument z czasów przedwojennych. Na prawo od parku, za ulicą Księdza Piotra Skargi usytuowane jest Wzgórze Partyzantów – pozostałość średniowiecznego Bastionu Sakwowego. Jego charakterystycznym elementem jest klasycystyczna kolumnada.

Promenada Staromiejska we WrocławiuPromenada Staromiejska we Wrocławiu

Gdy Wrocławiem rządzili jeszcze Niemcy Promenada była jednym z najbardziej reprezentacyjnych traktów w mieście, obsadzonym licznymi drzewami i krzewami, a ponadto ozdobionym kwietnikami, fontannami i ławeczkami. Po wojnie Polacy trochę zaniedbali to miejsce, przede wszystkim nie zadbali o różnorodność gatunkową roślin. Na ostatnim odcinku Promenada przecina Park Słowackiego, pośrodku którego wznosi się rotunda ze słynną Panoramą Racławicką, wykonaną pod koniec XIX w. pod kierownictwem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

Ciekawe atrakcje Wrocławia:
Stadion we Wrocławiu
Ogród Botaniczny we Wrocławiu
Zwiedzanie Wrocławia Wyspy odrzańskie
Co zobaczyć we Wrocławiu Mosty
Wrocław zabytki

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Promenada Staromiejska, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.