Wrocławskie festiwale

Bogata oferta kulturalna ściąga do Wrocławia tłumy ludzi nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Wrocław jest jednym z najważniejszych w kraju ośrodków muzyki jazzowej i poważnej.

Wśród wrocławskich festiwali muzycznych króluje Wratislavia Cantans – impreza organizowana od 1966 r. w miesiącu wrześniu. W ramach festiwalu, we wnętrzach zabytkowych pałaców i kościołów odbywają się m.in. koncerty symfoniczne, kantatowe, koncerty muzyki „etnicznej”, a także spektakle operowe i baletowe. Najstarszą imprezą muzyczną jest natomiast Wrocławski Festiwal Jazzowy nad Odrą, który odbywa się wiosną i liczy sobie już 48 lat. Z innych muzycznych wydarzeń na uwagę zasługują jeszcze lutowy Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej, kwietniowy Przegląd Piosenki Aktorskiej, który gościł m.in. Nicka Cave’a, Cesarię Evorę i Anthony’ego and the Johnsons, Wrocławskie Lato Organowe czy też Maj z Muzyką Dawną.

Wrocławskie festiwale

Pośród wrocławskich festiwali filmowych największe zainteresowanie wzbudza T-Mobile Nowe Horyzonty (dawniej Era Nowe Horyzonty). Na imprezie tej promowane jest kino niezależne, niekonwencjonalne, artystyczne, a zarazem trudne i nieraz bardzo emocjonalne. Przez wielu miłośników ambitnego kina festiwal ten uważany jest za najlepszą imprezę filmową w Polsce. Z innych wydarzeń tego typu na uwagę zasługuje jeszcze Wrocławska Wiosna Filmowa oraz Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych OFFensiva.

Wrocławskie festiwale

We Wrocławiu organizowane są także liczne festiwale teatralne, taneczne oraz ważne wydarzenia literackie. Jeden z najnowszych festiwali – Wrocław Non-Stop – odbywa się na przełomie czerwca i lipca i jest imprezą interdyscyplinarną. Mniej więcej w tym samym czasie organizowany jest również Buskerbus – prawdziwe święto street artu. W listopadzie warto zajrzeć do Wrocławia na Spotkania Teatrów Jednego Aktora, który uświetniają swoją obecnością znani w Polsce aktorzy, a w marcu na Festiwal Literacki Port Wrocław, na który zapraszani są znakomici pisarze z Polski i ze świata.

Wrocławskie festiwale

Wrocław zabytki:
Rynek we Wrocławiu
Ratusz we Wrocławiu
Co zobaczyć we Wrocławiu Zabytkowe kamienice wrocławskie
Plac Solny i Plac Nowy Targ
Atrakcje Wrocławia

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Wrocławskie festiwale, 3.5 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.