Wrocławskie krasnale

Od ponad 10 lat ulice Wrocławia zdobią figurki krasnali. Te urocze bajkowe postacie są już prawdziwym symbolem stolicy Dolnego Śląska, a przyjeżdżający tu turyści chętnie udają się na wycieczkę tzw. szlakiem krasnali.

Trudno jest oszacować, ile dokładnie krasnali znajduje się dziś na wrocławskich ulicach i placach. Pewne jest natomiast, że pierwszy krasnoludek odsłonięty został w 2001 r. przy ulicy Świdnickiej. Niewielka rzeźba krasnala usytuowanego na cokole o kształcie ludzkiego palca ufundowana została przez Agorę i była hołdem dla antysystemowego ruchu Pomarańczowej Alternatywy, działającego we Wrocławiu i kilku większych miastach Polski w latach 80-tych ubiegłego wieku. Symbolami ruchu, który obnażał absurdy państwa komunistycznego i na którego czele stał Waldemar Fydrych był kolor pomarańczowy i właśnie krasnoludek.

Wrocławskie krasnaleWrocławskie krasnale

Postać krasnala została na tyle ciepło przyjęta przez Wrocławian, że niektórzy z nich postanowili stworzyć kolejne figurki. Tomasz Moczek, absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, zaprojektował pięć pierwszych, prywatnych krasnali, z których „Pracz Odrzański” umieszczony został przy moście Piaskowym, „Szermierz” przy Uniwersytecie Wrocławskim, „Rzeźnik” przy Starych Jatkach a dwa „Syzyfki” przy ulicy Świdnickiej.

Wrocławskie krasnaleWrocławskie krasnale

Od tego momentu mieszkańców Wrocławia ogarnął szał tworzenia miniaturowych rzeźb krasnoludków. Figurki zaczęły spełniać funkcję nie tylko turystyczną, ale także wychowawczą. W 2008 r. przy ul. Świdnickiej odsłonięte zostały dwa kolejne krasnale – głuchoniemy i niewidomy, które miały zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy niepełnosprawnych i które są były elementem programu „Wrocław bez barier”.

krasnale we Wrocławiukrasnale we Wrocławiu

Choć trudno wskazać wszystkie lokalizacje krasnali we Wrocławiu, to warto na pewno zwrócić uwagę na prawdziwe perełki. Do takich należy m.in. Bankuś Pieniążek na Rynku 9/11, Barduś na Placu Solidarności, Botanik we Wrocławskim Ogrodzie Botanicznym, Chrapek przy ul. Kiełbaśniczej, Giełdowy na Placu Solnym, Grun-Waldek na pl. Grunwaldzkim, Kinoman młodszy przy ul. Kazimierza Wielkiego, Klucznik przy ul. Szewskiej czy też wreszcie krasnale umieszczone w fontannie naprzeciw Teatru Lalek.

krasnale we Wrocławiukrasnale we Wrocławiu

Zobacz atrakcje Wrocławia:
Promenada we Wrocławiu
Stadion we Wrocławiu
Ogród Botaniczny we Wrocławiu
Zwiedzanie Wrocławia Wyspy odrzańskie
Wrocław zabytki

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.5/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Wrocławskie krasnale, 4.5 out of 5 based on 4 ratings

1 komentarz

  1. Wiszniak 2 kwietnia 2014 at 11:31 Reply

    Wrocławski pomysł podchwyciła Trzebnica. Trzebnickie uliczki zdobią jednak nie krasnale a koty: Lubuszka i Kociogórek, Nastroszek, Stawcio i Aquarius.

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.