Wyspy odrzańskie

Nie bez przesady Wrocław nazywany jest Wenecją Północy. Imponująca sieć rzek i kanałów to charakterystyczny element panoramy miasta. Na tych licznych ciekach wodnych istnieje ponad 20 mniejszych i większych wysp, wśród których prym wiodą Wyspy odrzańskie.

Wśród wysp położonych na Odrze na uwagę zasługują przede wszystkim te zlokalizowane na terenie Starego Miasta. Zespół wschodnich wysp tworzą: Wyspa Piasek, Wyspa Bielarska, Wyspa Słodowa, Wyspa Młyńska, Wyspa Daliowa oraz Tamka. Są one otoczone ramionami Odry Południowej i Północnej oraz kilkoma mniejszymi odnogami głównego koryta rzecznego. W skład tego zespołu wchodził także do pocz. XIX w. Ostrów Tumski, który jednak wskutek likwidacji starych fortyfikacji i zasypania jednej z odnóg Odry połączony został ze stałym lądem i dziś jest już ostrowem jedynie z nazwy.

Wyspa Piasek ma powierzchnię ok. 5 ha, przebiega przez nią jedna główna ulica, z lewym brzegiem Odry łączy ją Most Piaskowy, z prawym brzegiem i Wyspą Młyńską – Mosty Młyńskie, z Ostrowem Tumskim – Most Tumski a z Wyspą Słodową – Kładka Piaskowa. Na wyspie znajduje się gotycki kościół NMP na Piasku, a także barokowa cerkiew prawosławna Świętych Cyryla i Metodego i jeden z gmachów Biblioteki Uniwersyteckiej. Wyspy Bielarska i Słodowa należały w przeszłości do zakonu św. Klary, a na własność miasta przeszły dopiero z pocz. XIX w. Na obu wyspach, nad kanałem – Upustem Klary zlokalizowane były w przeszłości średniowieczne Młyny św. Klary, które wskutek braku funduszy na renowację zostały w czasie Polski Ludowej wysadzone. Wyspę Słodową łączy z Wyspą Młyńską Most Słodowy, z Wyspą Bielarską Most św. Klary, a z prawym brzegiem Odry – Kładka Słodowa. Wyspa Młyńska to jedna z mniejszych wysp na Odrze, na której, w odróżnieniu od wysp Bielarskiej i Słodowej, można zobaczyć pozostałości funkcjonującego tu niegdyś młyna.

Wyspy odrzańskieWyspy odrzańskie

Z wysp odrzańskich na uwagę zasługuje jeszcze Kępa Mieszczańska, położona w dolne części miejskiego odcinka Odry. W czasach nowożytnych wyspa miała spore znaczenie przemysłowe (znajdowała się tu m.in. rafineria cukru) oraz militarne (wytyczone zostały na niej place do ćwiczeń oraz wybudowane zostały koszary dla wojska). Na przełomie XIX i XX w. wzniesiono tu szereg ekskluzywnych domów mieszkalnych oraz dwie elektrownie. Kępa Mieszczańska ucierpiała znacznie podczas II wojny światowej i od tego czasu nie odzyskała dawnego blasku. Powoli wdrażane są plany rewitalizacji wyspy, nadal jednak cechą charakterystyczną tego miejsca jest chaotyczna zabudowa.

Wyspy odrzańskieWyspy odrzańskie

Ciekawe atrakcje Wrocławia:
Co zobaczyć we Wrocławiu Mosty
Co zwiedzić we Wrocławiu Pomniki i fontanny
Wrocławskie festiwale
Wrocław zabytki
Rynek we Wrocławiu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.0/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Wyspy odrzańskie, 3.0 out of 5 based on 3 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.