Archikatedra św. Jana Chrzciciela

Archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim uznawana jest za pierwszą, w pełni gotycką świątynię zbudowaną na ziemiach polskich. Jej wnętrze kryje dziś także największe w Polsce organy katedralne.

Historia katedry na Ostrowie Tumskim jest długa i bogata, a sięga czasów przedpiastowskich. We wczesnym średniowieczu, w miejscu dzisiejszej świątyni stały jeszcze najprawdopodobniej trzy kościoły. Szacuje się, że pierwszą murowaną budowlę wzniesiono tu w poł. X w., czyli zanim we Wrocławiu ustanowione zostało biskupstwo. Druga świątynia stanowiła zapewne fundację Bolesława Chrobrego – była to bazylika przedromańska o trzech nawach i z dwoma wieżami w części wschodniej. Kolejna budowla wzniesiona została w poł. XI w. przez Kazimierza Odnowiciela – ona również utrzymana była w stylu przedromańskim, posiadała trzy nawy, niewielki transept oraz jednonawowe prezbiterium zamknięte apsydą. Budowę czwartej wreszcie świątyni zlecił w poł. XII w. biskup Walter z Malonne. Na fundamentach poprzedniej budowli powstała bazylika w stylu romańskim o trzech nawach, z transeptem i dwoma wieżami od strony zachodniej.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we WrocławiuArchikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Przez kolejne dwa wieki była ona rozbudowywana w stylu gotyckim, natomiast w kolejnych stuleciach również w stylu renesansowym i barokowym. W poł. XVIII w. dużą część katedry strawił pożar, a usuwanie zniszczeń zajęło Wrocławianom blisko 150 lat. Zgodnie z panującymi wówczas trendami świątynia uzyskała bardziej klasycystyczny wygląd, a jednym z autorów rekonstrukcji był znany XIX- wieczny architekt Karl Ludecke. Podczas II wojny światowej archikatedra wrocławska (rangę tę otrzymała w 1930 r.) została poważnie zniszczona, dość powiedzieć, że ocalało jedynie ok. 1/3 budowli.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we WrocławiuArchikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Odbudowana po wojnie katedra to bazylika orientowana, o trzech nawach, z chórem, ambitem, z dwoma niższymi wieżami od strony wschodniej (pozostałość po czasach średniowiecznych) oraz dwoma od strony zachodniej, zwieńczonymi w 1991 r. wysokimi na 37 m hełmami. Na szczycie wieży północno – zachodniej znajduje się taras widokowy, na który można się dostać za pomocą windy. Wewnątrz katedry na uwagę zasługuje przede wszystkim późnogotycki Ołtarz Zaśnięcia Marii Panny, przeniesiony tu z kościoła Matki Boskiej w Lubinie oraz barokowe stalle, pochodzące z grekokatolickiego obecnie kościoła św. Wincentego we Wrocławiu. Katedra otoczona jest wieńcem kaplic gotyckich i barokowych, a prezbiterium oddziela od nawy głównej oryginalny łuk tęczowy. Kaplice i nawy zdobią liczne grobowce, epitafia i rzeźby.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela we WrocławiuArchikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Odwiedź zabytki Wrocławia:
Przewodnik po Wrocławiu Pałac Królewski we Wrocławiu
Hala Stulecia
Wrocław atrakcje
Panorama Racławicka
Park Szczytnicki i Ogród Japoński

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Archikatedra św. Jana Chrzciciela, 4.3 out of 5 based on 3 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.