Hala Stulecia

Hala Stulecia to bez wątpienia najwspanialsze dzieło wrocławskiego modernizmu. W chwili ukończenia budowy Hala posiadała żelbetowe przekrycie o największej rozpiętości na świecie.

Impulsem do budowy Hali Stulecia było upamiętnienie setnej rocznicy odezwy Fryderyka Wilhelma III do Niemców (17 marca 1813 r.), wzywającej ich do stawienia oporu armii Napoleona. Jak to ujął w podczas uroczystości otwarcia budowli w 1913 r. nadburmistrz Paul Manning Hala miała stanowić „pomnik wyzwolenia ojczyzny i przestrogę dla przyszłych pokoleń”. Choć otwarcie Hali było głównym punktem uroczystości, to jednak nie wyłącznym. W 1913 r. postanowiono także utworzyć rozległą wystawę przedstawiającą zarówno historię, jak też dorobek gospodarczy i kulturalny Śląska. Hala była zatem jednym z elementów Wystawy Stulecia, obejmującej ponadto Pawilon Czterech Kopuł, Pergolę oraz liczne obiekty rekreacyjne. Wszystkie budynki zostały ulokowane na terenie Parku Szczytnickiego, w sąsiedztwie założonego kilkadziesiąt lat wcześniej wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.

Hala Stulecia we WrocławiuHala Stulecia we Wrocławiu

Projekt Hali Stulecia wykonał Max Berg, a jednym z jego współpracowników był słynny później architekt wrocławski Richard Konwiarz. Hala została wzniesiona w stylu ekspresjonistycznym, a wokół przestronnego pomieszczenia centralnego wytyczonych zostało kilkadziesiąt innych, mniejszych sal wystawowych. Całość została przewidziana na 10 tys. osób. Wysoki na 42 m korpus budowli przykryła kopuła o średnicy 67 m, która dodatkowo przybrała formę pierścieniowatych tarasów. Umieszczone na kopule rzędy okien pozwoliły z kolei doskonale doświetlić wnętrze Hali. Na koniec w budynku zainstalowano wspaniałe organy, zaprojektowane przez niemiecką firmę Sauer. Były to wówczas największe organy w Europie, które po wojnie zostały przeniesione do archikatedry św. Jana na Ostrowie Tumskim.

Ze względu na swoje rozmiary i monumentalny charakter Hala służyła tuż przed wojną za miejsce spotkań członków NSDAP, przemawiał w niej zresztą sam Hitler. W 1948 r. Polacy symbolicznie zorganizowali w niej Wystawę Ziem Odzyskanych. Dziś Hala służy jako miejsce organizacji targów oraz, ze względu na świetną akustykę, również wielkich przedstawień operowych. Dotychczas wystawiono tu m.in. Aidę i Nabucco Verdiego, Straszny Dwór Moniuszki i Zmierzch Bogów Wagnera. W 2006 r. Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Hala Stulecia we WrocławiuHala Stulecia we Wrocławiu

Zobacz atrakcje Wrocławia:
Panorama Racławicka
Park Szczytnicki i Ogród Japoński
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu
Krasnale we Wrocławiu
Wrocław zabytki

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (6 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Hala Stulecia, 4.0 out of 5 based on 6 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.