Ostrów Tumski

Ostrów Tumski to najstarsza zamieszkała część Wrocławia i miejsce pierwszego na Dolnym Śląsku grodu piastowskiego. Wznosząca się na Ostrowie archikatedra św. Jana jest najstarszą w pełni gotycką świątynią w Polsce.

Ostrowem, czyli zarośniętą wyspą rzeczną jest dziś Ostrów Tumski jedynie z nazwy. Przez wieki była to największa odrzańska wyspa na terenie Wrocławia, z pocz. XIX w. jednak, wraz z likwidacją średniowiecznych fortyfikacji i fos, zasypana została odnoga Odry, przez co Ostrów połączony został ze stałym lądem. Jedyną pozostałością po dawnym korycie rzecznym jest obecnie staw znajdujący się w Ogrodzie Botanicznym. We wczesnych czasach średniowiecznych oblany wodami Odry Ostrów doskonale nadawał się na siedzibę książęcą. Pierwszy gród piastowski powstał tu najprawdopodobniej w X w. i składał się z drewnianej warowni otoczonej drewniano – ziemnym wałem. Pierwszą murowaną budowlę, kaplicę św. Marcina wzniesiono tu zapewne z pocz. XI w.

Ostrów Tumski we WrocławiuOstrów Tumski we Wrocławiu

Do księcia należała jednak tylko zachodnia część wyspy, reszta była własnością biskupów wrocławskich, którzy po wschodniej stronie zbudowali katedrę. Ten dualistyczny podział wyspy pomiędzy władzę świecką i kościelną utrzymał się do końca XIV w., gdy biskupi wrocławscy przejęli całkowitą kontrolę nad Ostrowem i zaprowadzili tam własną jurysdykcje. Przy Moście Tumskim (dziś żelaznym – wtedy jeszcze drewnianym) stał nawet słup wyznaczający granicę wrocławskiego „państwa kościelnego”.

Ostrów Tumski we WrocławiuOstrów Tumski we Wrocławiu

O długiej przynależności Ostrowa Tumskiego do biskupstwa wrocławskiego świadczy obecnie charakter jego zabytków. Centralną budowlą na „wyspie” jest archikatedra św. Jana Chrzciciela, wzniesiona z końcem XII w. i wielokrotnie przebudowywana, najpierw w stylu gotyckim, następnie renesansowym i barokowym, a w XVIII i XIX w. również w stylu klasycystycznym. Tuż obok katedry wznosi się późnoromański kościół św. Idziego – będący obecnie najstarszą budowlą we Wrocławiu. W zachodniej części Ostrowa znajduje się kościół św. Marcina, świątynia wybudowana w miejscu kaplicy św. Marcina, stanowiącej niegdyś element zamku piastowskiego.

Ostrów Tumski we WrocławiuOstrów Tumski we Wrocławiu

Nieopodal stoi także gotycka kolegiata św. Krzyża i św. Bartłomieja. Poza kościołami na Ostrowie Tumskim zlokalizowane są ponadto Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej, Seminarium Duchowne, Papieski Fakultet Teologiczny, Pałac Biskupi oraz hotel Dom Jana Pawła II.

Ostrów Tumski we WrocławiuOstrów Tumski we Wrocławiu

Inne zabytki Wrocławia:
Co zwiedzić we Wrocławiu Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Przewodnik po Wrocławiu Pałac Królewski we Wrocławiu
Hala Stulecia
Wrocław atrakcje
Panorama Racławicka

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Ostrów Tumski, 4.3 out of 5 based on 4 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.