Pałac Królewski

Pałac Królewski, zwany także Pałacem Spaetgenów lub zamkiem królów pruskich to jeden z najcenniejszych zabytków Wrocławia. Dziś w budynku znajduje się siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Pałac Królewski usytuowany jest przy ul. Kazimierza Wielkiego, w południowej części Starego Miasta. Jego historia sięga pocz. XVIII w., gdy niewielką rezydencję kupił i przekształcił w stylu klasycyzującego baroku baron Heinrich Gottfried Spaetgen. Po jego śmierci w 1750 r. okazałą budowlę nabył król pruski Fryderyk II, a tym samym ustanowił Wrocław, obok Berlina i Królewca, swoim trzecim miastem rezydencjonalnym. Król nakazał rozbudować pałac, w efekcie czego powstało reprezentacyjne, dwukondygnacyjne skrzydło (zwane fryderycjańskim), mieszczące m.in. sypialnię królewską, kancelarię oraz przewidzianą na 250 osób salę balową. Kolejni królowie również chętnie powiększali wrocławską rezydencję. W poł. XIX w. powstał prawdziwy kompleks pałacowy, dobudowano nowe, neorenesansowe skrzydło południowe (przy dzisiejszym placu Wolności), które z najstarszą częścią pałacu połączone było skrzydłem fryderycjańskim. Główny architekt, Friedrich August Stuler zmienił także całkowicie wygląd dziedzińca honorowego, który otoczył dwoma skrzydłami w stylu klasycystycznym.

Po I wojnie światowej Pałac został przeznaczony na siedzibę Muzeum Zamkowego, w którym prezentowano przede wszystkim zbiory śląskiego malarstwa, rzeźby, szkła oraz ceramiki. Podczas II wojny światowej większa część Pałacu została zniszczona, a władze komunistyczne nie zdecydowały się na jego gruntowną odbudowę. Do dziś z dawnego Pałacu pozostało najstarsze skrzydło środkowe, a także skrzydło północne i część skrzydła południowego. Przez wiele lat Pałac stanowił siedzibę wrocławskiego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego. W 2009 r., po przeprowadzeniu kompleksowego remontu, budynek oddano w zarząd Muzeum Miejskiego Wrocławia. Poza znakomicie odrestaurowanymi komnatami królewskimi znajdują się tu także wystawy stałe: „1000 lat Wrocławia”, „Sztuka Wrocławia 1850 – 1945” oraz „Sztuka Wrocławia po 1945 r.”.

Pozostałe zabytki Wrocławia:
Hala Stulecia
Wrocław atrakcje
Panorama Racławicka
Park Szczytnicki i Ogród Japoński
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (2 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Pałac Królewski, 4.0 out of 5 based on 2 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.