Plac Solny i Plac Nowy Targ

Plac Solny i Nowy Targ stanowią wraz z Rynkiem historyczne place targowe Wrocławia. Na części Placu Solnego od lat funkcjonuje targ kwiatowy, natomiast na Placu Nowy Targ trwają obecnie zakrojone na szeroką skalę prace budowlane, które mają na celu przywrócenie mu przedwojennej świetności.

Plac Solny graniczy z południowo – zachodnim narożnikiem Rynku. Został on wytyczony najprawdopodobniej w trakcie drugiej lokacji Wrocławia, w latach 40-tych XIII w. Przestrzeń placu jest niezabudowana i od lat jest ona zajmowana przez targ kwiatowy. Najbardziej reprezentacyjny budynek przy Placu Solnym – klasycystyczny gmach Starej Giełdy – wznosi się po jego stronie południowej. Dziś mają tu swoją siedzibę rozmaite instytucje handlowe i finansowe oraz lokale gastronomiczne. Oprócz tego na uwagę zasługuje jeszcze dom towarowy z pocz. XX w., znajdujący się we wschodniej części placu oraz wieżowiec z lat 30-tych projektu Heinricha Rumpa po stronie północnej. Pod Placem Solnym zlokalizowany jest także rozległy schron, mogący pomieścić blisko 300 osób. Został on zaprojektowany przez znanego niemieckiego architekta Richarda Konwiarza.

Plac Solny i Plac Nowy Targ we WrocławiuPlac Solny i Plac Nowy Targ we Wrocławiu

Plac Nowy Targ nie przylega bezpośrednio do Rynku, znajduje się kilka przecznic od niego w kierunku północno – wschodnim. Pierwsza osada powstała tu już z pocz. XIII w. Z czasem pośrodku placu stanęły kramy kupieckie, które zostały jednak wyburzone z pocz. XX w. Pośrodku placu postawiona została w 1732 r. Fontanna Neptuna – prawdziwy symbol tego miejsca, zniszczony pod koniec II wojny światowej. Wojny nie przetrwała także większość otaczających plac kamienic. W latach 50-tych i 60-tych w miejscu zabytkowych kamieniczek wzniesiono budynki mieszkalne, co wywołało oburzenie wielu Wrocławian. Z początkiem XXI w. pojawił się pomysł rewitalizacji Placu Nowego Targu, który doprowadził do rozpoczęcia jego gruntownej przebudowy. Pod powierzchnią placu ma powstać podziemny parking, a znajdujący się pod ziemią schron ma zostać przeznaczony na cele kulturalne.

Plac Solny i Plac Nowy Targ we WrocławiuPlac Solny i Plac Nowy Targ we Wrocławiu

Warto poznać zabytki Wrocławia:
Ostrów Tumski we Wrocławiu
Co zwiedzić we Wrocławiu Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Przewodnik po Wrocławiu Pałac Królewski we Wrocławiu
Hala Stulecia
Wrocław atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.3/5 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Plac Solny i Plac Nowy Targ, 4.3 out of 5 based on 3 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.