Ratusz

Ratusz we Wrocławiu to jedna z najlepiej zachowanych budowli tego typu w Polsce. Charakterystyczna, nieregularna konstrukcja Ratusza jest wynikiem licznych jego renowacji, przeprowadzanych od wczesnego średniowiecza aż po koniec XIX w.

Niewielki Ratusz stanął na wrocławskim rynku prawdopodobnie z końcem XIII w., a przez kolejne trzy stulecia był on stale rozbudowywany i rekonstruowany. Rada miejska obradowała tu zapewne od poł. XIV w. do pocz. wieku XIX, kiedy to budynek uznany został za nieadekwatny do potrzeb nowoczesnej administracji, a jego zły stan techniczny groził katastrofą budowlaną. Gruntowna renowacja Ratusza zlecona została pod koniec XIX w. Karlowi Ludecke, a w latach 30-tych XX w. został on ponownie odnowiony prze Rudolfa Steina, który m.in. zlikwidował przylegające do budynku budy kupieckie. Mniejsze prace restauracyjne prowadzono także w ostatnich kilku dziesięcioleciach, w efekcie czego wrocławski Ratusz jest dziś budynkiem nie tylko reprezentacyjnym, ale też w pełni funkcjonalnym.

Ratusz we WrocławiuRatusz we Wrocławiu

Ratusz jest budowlą trójtraktową, dwukondygnacyjną i podpiwniczoną. Jego zasadniczy plan to wydłużony prostokąt usytuowany na osi wschód – zachód, od strony południowej natomiast budynek posiada trzy ozdobne ryzality. Z zewnątrz widoczne są jedynie trzy elewacje, część północna przysłonięta jest zabudowaniami od strony ulicy Sukiennice. Główna elewacja znajduje się po stronie wschodniej, jest ona zwieńczona trzema szczytami, przy czym szczyt środkowy zwieńczony jest sterczynami i ozdobiony ornamentem, natomiast dwa szczyty boczne mają konstrukcję schodkową i udekorowane są blendami. Drzwi wejściowe zdobi niewielki tympanon, a pośrodku głównego gzymsu znajduje się XVI-wieczny zegar.
Elewacja południowa, obecnie utrzymana w mocnym, rdzawoczerwonym kolorze poprzedzielana jest ryzalitami, które z kolei na wysokości drugiego piętra zdobione są późnogotyckimi wykuszami. Ryzality wieńczą miedziane hełmy o kształcie ostrosłupa. Elewacja zachodnia jest najmniej rozbudowana, ale za to w północno – zachodnim narożniku wznosi się wysoka na 66 m wieża ratuszowa, kryjąca w swoim wnętrzu najstarszy dzwon zegarowy w Polsce (z 1368 r.).

Ratusz we WrocławiuRatusz we Wrocławiu

Dziś we wnętrzach Ratusza eksponowane są zbiory Muzeum Miejskiego oraz organizowane są liczne wystawy tymczasowe. Największą atrakcją Ratusza jest jednak Piwnica Świdnicka – najstarsza restauracja we Wrocławiu i jedna z najstarszych piwiarni w Europie. W ciągu wieków bywały w niej znakomite osobistości świata polityki i kultury, w tym m.in. Fryderyk Chopin, Józef Wybicki i Johann Goethe.

Ratusz we WrocławiuRatusz we Wrocławiu

Poznaj najciekawsze zabytki Wrocławia:
Co zobaczyć we Wrocławiu Zabytkowe kamienice wrocławskie
Plac Solny i Plac Nowy Targ
Ostrów Tumski we Wrocławiu
Co zwiedzić we Wrocławiu Archikatedra św. Jana Chrzciciela
Wrocław atrakcje

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.6/5 (8 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
Ratusz, 4.6 out of 5 based on 8 ratings

Opinie o tym miejscu:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.